Grzyby Puszczy Knyszyńskiej i okolic.
Pseudombrophila petrakii (Sacc.) Brumm.,
A World-Monograph of the Genus Pseudombrophila (Pezizales, Ascomycotina), Libri Botanici 14 (Eching bei München): 53 (1995)
...
Fungi » Ascomycota » Pezizomycotina » Pezizomycetes » Incertae sedis » Incertae sedis » Pseudombrophilaceae
SYNONIMY:
Humaria petrakii Sacc., Fl. Bohem. Morav. exs., ser. II., Pilze: no. 1050 (1914)
Uwagi
Poniższa kolekcja identyfikowana była na podstawie monografii tego rodzaju opracowanej przez J. van Brummelen - A World-monograph of the Genus PSEUDOMBROPHILA (Pezizales, Ascomycotina) - 1995.
Brummelen z europejskich gatunków o dojrzałych zarodnikach z delikatnie ukośnie prążkowaną ornamentacją wymienia tylko jeden gatunek: Pseudombrophila petrakii.
Na uwagę jednak zasługuje fakt, że w Fungi of Switzerland, pod pozycją 78 prezentowana jest Pseudombrophila deerata (= deerrata). Cechy prezentowanej tam kolekcji pokrywają się praktycznie z cechami P. petrakii opisywanej przez J. van Brummelen w monografii. Sprawa wydaje sie być o tyle zagadkowa ponieważ J. van Brummelen uznaje Pseudombrophila deerata (= deerrata) za synonim P. merdaria która z kolei charakteryzuje się gładkimi zarodnikami. Wobec tego: jaki gatunek jest prezentowany w Fungi of Switzerland? Takie pytanie mi się nasuwa ponieważ cechy makroskopowe moich owocników są bardziej zbliżone do wizerunku jaki prezentowany jest w Fungi of Switzerland.

Zgodnie jednak z monografią moja kolekcje muszę uznać za P. petrakii ponieważ cechy mikroskopowe sa zgodne z opisem tego gatunku. Pasuje również siedlisko, związane z odchodami oraz obecnością Byssonectria terrestris jak i również odpowiednie położenie geograficzne.
2019.11.24
Nieużytki rolne na SE od Ciasnego, teren samoczynnie zalesiony.
Owocniki w miejscu skalanym odchodami, w sąsiedztwie z Byssonectria terrestris.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------2020.11.17
Nieużytkowane wyrobisko pożwirowe na E od Ogrodniczek, .
Owocniki w miejscu skalanym odchodami, na mchach i ściółce sosnowej.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KONTAKT: E-MAIL

DATA OSTATNIEJ MODYFIKACJI: 14.02.2023

LICZBA ODWIEDZIN STRONY: 608

DATA UTWORZENIA STRONY: 17.01.2020