W sumie można go pomylić z kilkoma innymi gatunkami muchomora:
-
muchomorem plamistym (Amanita pantherina)
- muchomorem twardawym
(Amanita spissa)
- a nawet z
muchomorem czerwieniejącym (Amanita rubescens)
Wszystko to ze względu na jego zmienność. Wystarczy jego nazwę wpisać do wyszukiwarki a ukażą się naszym oczom zgoła odmienne grzyby. Tak jest jednak faktycznie, chociaż dane podawane w necie należy brać nieco z "przymróżeniem oka" (duża część zamieszczonych zdjęć podpisana jest zupełnie nieprawidłowo), to jego wygląd potrafi czasem zupełnie zaskoczyć. Najlepiej korzystać ze żródeł profesjonalnych ale te niestety nie zawsze są dostępne.
Jak zapewne zauważyliście, zdjęcie główne przedstawia bardzo odmiennego grzyba od tych przedstawionych niżej w galerii. Oba są jednak tym samym muchomorem porfirowym
(Amanita porphyria).
Przy identyfikacji muchomorów (Amanita), musimy brać pod uwagę ogół cech a nie kierować się zewnętrznym wyglądem kapelusza. Większość muchomorów ma barwę kapelusza mocno zmienną, a co za tym idzie, jeden gatunek może w skrajnych przypadkach upodobnić się do innego. Wygląd łatek też może być bardzo zwodniczy, co jednak nie znaczy, że nie nalezy tych cech brać pod uwagę.
Pochwa, podstawa, zapach i pozostałe cechy z reguły jednak pozwalają naocznie zidentyfikować jaki to gatunek, chociaż też nie zawsze. Bywają gatunki które jedynie wprawne oko mikroskopu potrafi odróżnić i do tego w oparciu o dobrą literaturę.