Grzyby Puszczy Knyszyńskiej i okolic.
Galerina paludosa (Fr.) Kühner, Encyclop. Mycol. 7: 184 (1935)
hełmówka błotna (Wojewoda 2003)
Fungi » Basidiomycota » Agaricomycotina » Agaricomycetes » Agaricomycetidae » Agaricales » Strophariaceae » Galerina
SYNONIMY:
Agaricus paludosus Fr., Epicrisis Systematis Mycologici: 209 (1838)
Galera paludosa (Fr.) P. Kumm., Der Führer in die Pilzkunde: 75 (1871)
Tubaria paludosa (Fr.) P. Karst., Bidrag till Kännedom av Finlands Natur och Folk 32: 445 (1879)
Pholiota paludosa (Fr.) Pat., Les Hyménomycetes d'Europe: 116 (1887)
Galerula paludosa (Fr.) A.H. Sm., Papers of the Michigan Academy of Sciences 20: 175 (1935)
Hydrocybe paludosa (Fr.) M.M. Moser, Kleine Kryptogamenflora von Mitteleuropa - Die Blätter- und Bauchpilze (Agaricales und Gastromycetes) II: 181 (1953)
Cechy makroskopowe
Kapelusz: średnicy 1-5 cm; kształtu od stożkowatego do wypukłego, przeważnie z widocznym tępym centralnym garbkiem; powierzchnia pokryta włoskami; na brzegu widoczne lekkie prążkowanie , bardziej zauważalne u owocników starszych.

Blaszki: koloru owocnika, przyrośnięte.

Trzon: bardzo długi a wszystko po to aby przebić sie przez grubą warstwę mchów; pierścień mały ale wyraźnie widoczny; powierzchnia nad pierścieniem gładka, poniżej pokryta charakterystycznym, jaśniejszym (w zasadzie białym) wzorkiem (łuseczkami); kruchy i łamliwy; barwy takiej samej jak cały owocnik czyli ochrowej.

Miąższ: o słabym, mącznym zapachu.
Cechy mikroskopowe
Zarodniki 8-10 x 5-6,5 µm.
Wysyp rdzawo-brązowy.
Gatunki podobne
Gatunek charakterystyczny dla tego typu siedliska oraz substratu.
Występowanie
Wyrasta na mchach torfowcach. Uznawany za gatunek rzadki ale zarazem dość często występujacy w odpowiednich dla siebie siedliskach. Do jej zanikania przyczynia się działalność człowieka polegająca na wysuszaniu terenów podmokłych. Również, być może mało zauważalna, ze względu na niedostępność terenów na których występuje.

Rodzaj wśród którego na próżno szukać grzybów jadalnych. Można za to, z łatwościa spotkać gatunki niejadalne a nawet śmiertelnie trujących. Przeważnie o bardzo małych owocnikach.

Znana u mnie, ze stanowiska położonego w uroczym ale nieprzyjaznym zakątku Puszczy Knyszyńskiej. Miejsce oddalone około 6 km. w kierunku wschodnim od Supraśla. Śródleśne bagno gdzie każdy krok należy stawiać z rozwagą. Przejście ułatwiają powalone pnie drzew, tylko dzięki którym możliwe jest dotarcie wgłąb błotnistego torfowiska. Babrzysko dla dzików i ostoja dla innej leśnej zwierzyny.
Miejsce porośnięte grubą warstwą mchów, tworzących swoistego rodzaju pływajacy kobierzec. Własnie wśród nich znajdują miejsce te grzyby.
Nie jest to jednak jedyne miejsce jej występowania w rejonie Puszczy Knyszyńskiej. Takie urocze, dzikie zakątki znajduje się jeszcze również na terenach leśnictwa Krasny Las, tuż obok Suprasla. Wejście tam jednak jest możliwe, tylko podczas dłuższych okresów suszy. Tereny bardzo ciekawe po względem mikologicznym.
Wartość
W kwestii przydatności do spożycia brak danych co i tak jest bez znaczenia ze względu na bardzo małe rozmiary. Zapewne jak wiekszość gatunków z tego rodzaju jest niejadalna lub wręcz trująca.
Puszcza Knyszyńska, śródleśne torfowisko.

Stanowisko ujęte w pracy zespołowej:
Grzyby Puszczy Knyszyńskiej - Anna Kujawa, Błażej Gierczyk, Mirosław Gryc, Marek Wołkowycki - 2019 rok.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

WARTE UWAGI:
[1]. Bio-Forum - bardzo dobry i wyczerpujacy wątek Darka Karasińskiego, własnie na jej temat.
KONTAKT: E-MAIL

DATA OSTATNIEJ MODYFIKACJI: 28.07.2024

LICZBA ODWIEDZIN STRONY: 841

DATA UTWORZENIA STRONY: 16.09.2011