Rośnie na ziemi w różnego rodzaju lasach. Wybiera gleby zwięzłe i zasobne w wilgoć. Lubi miejsca gdzie okresami zbiera się woda z opadów atmosferycznych i nanosi różnego rodzaju szczątki materii organicznej. Można ją równiez spotkać w bliskim sąsiedztwie murszejących pni, ale nie jest uzależniona od ich występowania.
Okres jej wzrostu przypada na wczesną wiosnę ale ze względu na powolną wegetację, przeciąga się prawie aż do końca maja.
Do czasu mego znaleziska gatunek ten nie był notowany z terenu Polski. Jego rozpoznanie strasznie się przeciągało ponieważ kilkakrotnie zebrane owocniki nie były na tyle dojrzałe aby miały wyraźne cechy mikroskopowe. W końcu udało się znaleźć dojrzałe, porządnie już podgryzione przez ślimaki ... ale o tym, możecie poczytać w
wątku na Bio-Forum.
Dodam tylko, że równocześnie z moimi, dojrzewały owocniki na stanowisku na Kaszubach. Zlokalizował je Mirosław Wantoch-Rekowski.
W związku z tym, praktycznie w tym samym czasie, zlokalizowane zostały dwa nowe stanowiska tego gatunku, do tej pory nie notowanego w Polsce.
W moim przypadku nie było to jedno stanowisko. Pierwsze grzybki tego gatunku znalazłem w Puszczy Knyszyńskiej na skraju drogi leśnej. Około 6 km na płn-wsch. od Supraśla. Te grzyby nie doczekały jednak sprawdzenia pod mikroskopem. Wcześniej pobrane były jeszcze zbyt młode a te co pozostały, uległy zniszczonu w trakcie prac leśnych.
Fakt ten zmobilizował mnie do ich poszukiwań w innym rejonie P.K. a mianowicie w leśnictwie Krasny Las. Szybko je zlokalizowałem, rosnące na poboczu drogi leśnej, biegnącej w głąb lasu, w kierunku płd-wsch, od siedziby tegoż leśnictwa (Krasny Las). Nie było to jednak jedno stanowisko. Owocniki wyrastały po 1-3 sztuk na przestrzeni około 1 km długości tej drogi. Podłoże wilgotne, błotnisto-gliniane, ale też i w niektórych przypadkach gliniasto-piaszczyste.
Charakter lasu w ich przypadku raczej nie odgrywa większej roli. Znajdowałem je zarówno w drzewostanie iglastym, jak też i liściastym, rosnące bezpośrednio na ziemi.