Grzyby Puszczy Knyszyńskiej i okolic.
Lactarius deterrimus Gröger, Westfälische Pilzbriefe 7: 10 (1968)
mleczaj świerkowy (Skirgiełło 1998)
Fungi » Basidiomycota » Agaricomycotina » Agaricomycetes » Incertae sedis » Russulales » Russulaceae » Lactarius
SYNONIMY:
Lactarius deliciosus var. deterrimus (Gröger) Hesler & A.H. Sm., North American Species of Lactarius (Ann Arbor): 94 (1979)

INNE POLSKIE NAZWY:
mleczaj zmienny (Gumińska & Wojewoda 1983);
Cechy makroskopowe
Kapelusz: o średnicy 5-12 cm, za młodu wypukły z silnie podwiniętym brzegiem, następnie wklęsły a nawet lejkowaty z brzegiem prostym i ostrym, barwy jasnopomarańczowej z delikatnym odcieniem łososiowym, lub brudnoochrowej, z kilkoma (najczęściej sześcioma) koncentrycznymi pręgami, miejscami o odcieniu naturalnie zielonkawym jak również szybko szarozieleniejący w miejscu dotknięcia lub skaleczenia (fot. 04); powierzchnia gładka i wilgotna.

Blaszki: zazwyczaj bardzo lekko zbiegające na trzon jednak tak nieznacznie, że równie dobrze można uznać je za przyrośnięte, mieszane, gęste, niekiedy przy trzonie rozwidlone, wąskie, barwy jasnoochrowej z pomarańczowym odcieniem, w starszym wieku czerwonowinne, po uszkodzeniu podobnie jak kapelusz przebarwiające się na szarozielonkawo.

Trzon: o wymiarach 2.5-7 x 1.5-2.5 cm, zazwyczaj równogruby, łamliwy, początkowo pełny, później wewnątrz pusty, barwy nieco jaśniejszej od kapelusza; powierzchnia delikatnie oszroniona lub gładka, zazwyczaj bez jamek.

Miąższ: jędrny i łamliwy, barwy kremowej, szybko jednak przebarwiający się na pomarańczowo za przyczyna wydzielanego mleczka, pod skórką kapelusza szaroniebieskawy; smak dość ostry, ale nie na tyle żeby zniechęcic potencjalnych jego amatorów; zapach miły, delikatnie owocowy.

Mleczko: obfite, barwy pomarańczowej, bardzo długo niezmiennej, po około 15 minutach staje sie winnoczerwone a dopiero po około dobie fioletowieje a następnie zielenieje.
Cechy mikroskopowe
Wysyp jasnoochrowy.
Zarodniki owalne, z niskimi brodawkami i łącznikami tworzącymi nieregularną siateczkę, o wymiarach 8-10 x 7-8 µm.
Podstawki o wymiarach 36-45 x 8-9 µm.
Cheliocystydy waskowrzecionowate, nieliczne, o wymiarach 30-40 x 3-6 µm.
Gatunki podobne
Gatunek dość charakterystyczny jednak przez większość grzybiarzy nie odróżniany od mleczaja rydza (Lactarius deliciosus), występującego pod sosnami oraz nie posiadającego w barwach odcieni zielonych.
Występowanie
Gatunek mikoryzowy, w związku z czym można go spotkać jedynie w towarzystwie świerków. Najcześciej występuje, oczywiście w lasach świerkowych lub z jego udziałem o mszystym poszyciu lub wśród traw (drogi leśne, obrzeża lasu szczególnie graniczące z dawnymi terenami rolnymi), zazwyczaj w miesiącach jesiennych (wrzesień-październik).
Wartość
Bardzo dobry gatunek jadalny.
2012.09.04 - zdjęcie główne pochodzi również z tego stanowiska.
Puszcza Knyszyńska, uroczysko Żuraw, położone pomiędzy Supraślem a Ogrodniczkami, kilka owocników pod starymi świerkami.

Stanowisko ujęte w pracy zespołowej:
Grzyby Puszczy Knyszyńskiej - Anna Kujawa, Błażej Gierczyk, Mirosław Gryc, Marek Wołkowycki - 2019 rok.

--------------------------------------------------------------------------------------------------
2012.08.26 - lasy świerkowe, w średnim wieku, w pobliżu Krynek.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
KONTAKT: E-MAIL

DATA OSTATNIEJ MODYFIKACJI: 28.07.2024

LICZBA ODWIEDZIN STRONY: 912

DATA UTWORZENIA STRONY: 20.11.2012