Cechy makroskopowe
Kapelusz: średnicy 8-15 cm, barwy liliowej, fioletowej, w centrum zazwyczaj z odcieniem brunatnym, z wiekiem coraz bardziej brunatny, owocniki spotykane po przymrozkach zazwyczaj o barwie mocno wypłowiałej; kształtu początkowo wypukłego, do rozpostartego, często z centralnym wgłębieniem ale też i nieraz z tępym garbkiem; brzeg długo podwiniety; powierzchnia gładka i matowa.
Blaszki: początkowo czysto fioletowe, z wiekiem coraz bardziej brązowoochrowe, średnio gęste, przy trzonie zatokowato wycięte.
Trzon: barwy fioletowej z wyraźnie widocznymi jaśniejszymi, wzdłużnymi włókienkami, z wiekiem również blednie. Podstwa mocno przerośnięta grzybnią.
Miąższ białawy o odcieniu fioletowawym, nieraz bardzo wyraźnym, szczególnie u owocników przemoczonych (foto nr. 05); gruby i miękki, zarówno w kapeluszu jak i w trzonie; zapach przyjemny; smak łagodny.
Cechy mikroskopowe
Wysyp zarodników różowy.
Zarodniki szerokoelipsoidalne, na powierzchni punktowane, o wymiarach 6-8 x 4-5 µm.
Gatunki podobne
Najbardziej podobna kolorystycznie ale osiagająca znacznie mniejsze rozmiary, a ponadto występująca zdecydowanie rzadziej, jest
gąsówka brudnofioletowa (Lepista sordida).
Podobna, również rzadko występująca, jest gąsówka dwubarwna
(Lepista personata), również jadalna !
Spośród grzybów trujących, ewentualnie niejadalnych, podobieństwo istnieje z niektórymi gatunkami z rodzaju zasłonaków
(Cortinarius), w tym przypadku zaleca się dużą ostrożność.
Spośród nich można chociażby wymienić:
- zasłonaka brodatego
(Cortinarius traganus)
- oraz
zasłonaka fioletowego (Cortinarius violaceus)
Występowanie
Wyrasta dość pospolicie, od końca lata do późnej jesieni. Jej siedliskiem oprócz lasów mogą być, ogrody, polany śródleśne, brzegi dróg, inne zarośla.