Grzyby Puszczy Knyszyńskiej i okolic.
Peziza succosella (Le Gal & Romagn.) M.M. Moser ex Aviz.-Hersh. & Nemlich, Israel J. Bot. 23(3): 156 (1974)
kustrzebka ...
Fungi » Ascomycota » Pezizomycotina » Pezizomycetes » Pezizomycetidae » Pezizales » Pezizaceae » Peziza
SYNONIMY:
Galactinia succosella Le Gal & Romagn., Revue Mycol., Paris 5: 113 (1940)
Peziza succosella (Le Gal & Romagn.) M.M. Moser ex Aviz.-Hersh. & Nemlich, in Gams, Kl. Krypt.-Fl., Edn 3 (Stuttgart) 2a: 96 (1963)
Uwagi

Gatunek dość charakterystyczny ale zarazem trudny do zdiagnozowania. W terenie znajduje grupki owocników o cechach nie zupełnie odpowiadajacych temu gatunkowi ani też żadnemu innemu z jemu podobnych. Problematyczne staje się czasem odróżnienie wymienianych przez Hohmayera trzech gatunków z tej grupy: P. succosa, P. succosella oraz P. infuscata. O ile P. succosa występująca na terenie Puszczy Knyszyńskiej doskonale odzwierciedla cechy mikroskopowe tego gatunku to już dwa pozostałe nie w każdym przypadku. Makroskopowo ich wygląd zdecydowanie różni się od P. succosa jednak mała tylko grupa znalezisk odpowida dokładnie cechom P. succosella. Znaczna część znalezisk podobnych makroskopowo do P. succosella nie posiada dokładnie cech mikroskopowych tego gatunku. Przede wszystkim zastanawiająca jest różnorodność ilości i wielkości oleistych kropli w zarodnikach dużej części znalezisk. I chociaż w odróżnieniu od P. succosa w dużej ilości znalezisk owocniki P. sucosella, pomimo tego, że wyróżniają się niewielkimi rozmiarami o hymenium ciemno zabarwionym to jednak posiadają zarodniki w większości z dwoma kroplami.

Tu jednak zauważyłem pewną regułe w stosunku do P. succosella, zależną od wieku owocników. Zarodniki słabo dojrzałe tego gatunku zazwyczaj zawierały po dwie małe lub nawet więcej kropli i dopiero w wieku dojrzałym wewnatrz nich da sie zauważyć jedną zdecydowanie większą. Zastanawiające jest jej nieregularne położenie co by sugerowało, że u tego właśnie gatunku wraz z wiekiem jedna z kropli jest jakoby "wchłaniana" przez drugą. Badając dojrzałe owocniki, takie jak chociażby znalezisko z dnia 2017.08.27 (patrz niżej) trudno dopatrzeć się jakichkolwiek odchyłek od opisywanej P. succosella. Zarodniki z jedna dużą kroplą, wypełnione brązową treścią parafizy, ciemne hymenium, w sumie nie ma się do czego przyczepić. Spotykam jednak identycznie wyglądające, posiadające dwie krople w zarodnikach, parafizy jednak bez zdecydowanie ciemnej treści, mimo tego, że hymenium owocnika jest dość ciemnej barwy.

Sumując moje dotychczasowe obserwację muszę stwierdzić, że wszystkie moje znaleziska z tej grupy mogę podzielić na trzy gatunki w mniej więcej równych proporcjach: typowe P. succosa, typowe P. succosella oraz pozostałą część która nie odpowiada żadnemu z tych gatunków (jak również i P. infuscata). Badając te owocniki miałem wrażenie, że mam do czynienia z jakimiś formami pośrednimi pomiędzy P. succosa a P. succosella. Chociaż jeśli byśmy nieco przymknęli oko na opis Hohmayera cech makro to cechy mikroskopowe tej pozostałej grupy bardziej przychylne są P. succosa?

Jak dotąd nie spotkałem owocników które pasowałyby mikroskopowo do P. infuscata. Nie mam wobec tego na jej temat wyrobionego zdania chociaż warto w tym miejscu zauważyć, że wiele opracowań tego rodzaju w ogóle nie ujmuje tego gatunku?

Na terenie Puszczy Knyszyńskiej gatunek dość rzadki. Wyrasta zazwyczaj na błotnistej ziemi wzbogaconej niewielkimi ilościami resztek drewna. W przeciwieństwie do niej, spotykane okazy P. succosa wyrastały zazwyczaj w miejscach większego nagromadzenia się szczątków drewna: dość często na butwiejących kupach trocin, wiórów i zrębków.

2016.09.18
Puszcza Knyszyńska, około 4 km na S od leśniczówki Krasny Las.
Kilka owocników na przydrożu, na wilgotnej ziemi.
Stanowisko zgłoszone do Krajowego Rejestru GREJ ID: 291933.

Stanowisko ujęte w pracy zespołowej:
Grzyby Puszczy Knyszyńskiej - Anna Kujawa, Błażej Gierczyk, Mirosław Gryc, Marek Wołkowycki - 2019 rok.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2017.08.27
Puszcza Knyszyńska, okolice Czołnowa.
Szerokie przydroże w lesie mieszanym. Teren niski, wilgotny, miejsce zbierania się wód opadowych.
Okresowo wykorzystywane jako składowisko drewna z racji czego podłoże bogate w jego szczątki.

Stanowisko ujęte w pracy zespołowej:
Grzyby Puszczy Knyszyńskiej - Anna Kujawa, Błażej Gierczyk, Mirosław Gryc, Marek Wołkowycki - 2019 rok.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------


2017.08.24
Śródpolne zadrzewienie na S od Ogrodniczek.
Fragment zadrzewienia liściastego. Teren niski, wilgotny, miejsce spływu wód opadowych.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KONTAKT: E-MAIL

DATA OSTATNIEJ MODYFIKACJI: 29.07.2024

LICZBA ODWIEDZIN STRONY: 784

DATA UTWORZENIA STRONY: 06.07.2017