Grzyby Puszczy Knyszyńskiej i okolic.
Scutellinia sp. (2022.07.08)
włośniczka ...
Fungi » Ascomycota » Pezizomycotina » Pezizomycetes » Pezizomycetidae » Pezizales » Pyronemataceae
Uwagi
Jest to być może gatunek należący do kompleksu S. umbrorum. Ornamentacja i wymiary zarodników odpowiednie są dla Scutellinia parvispora oraz Scutellinia heterosculpturata. Podobna jest również do ornamentacji nowego, jeszcze nie opublikowanego gatunku Scutellinia variornata. W tym przypadku jednak szerokość zarodników jest zdecydowanie zbyt mała.
Sumując wygląd ornamentacji w zarodnikach mojej kolekcji można śmiało stwierdzić, że jest ona tak zmienna, że może pasować do wszystkich tych trzech gatunków ale już tego nie można powiedzieć o proporcjach zarodników.

Analizujac cechy tych trzech gatunków dochodze do wniosku, że najmniej rażących różnic dzieli moją kolekcję od opisanego przez J. Moravec gatunku Scutellinia parvispora. Według niego jest to gatunek wytwarzający małe owocniki do 5 mm tak jak w moim przypadku (3.5-4 mm).
Żeby jednak było ciekawiej i wszystko jeszcze bardziej zagmatwać, Schumacher w 1990 roku, uznał Scutellinia parvispora za synonim S. umbrorum, wobec takiego podejścia, włosy mojej kolekcji zupełnie nie odpowiadają temu typowi.
Scutellinia heterosculpturata do której pasują najbardziej wymiary oraz ornamentacja zarodników ma również rażąco odmienne włosy.
Do Scutellinia variornata w zasadzie, tak jak wspominałem, zarodniki są zbyt wąskie ale czy można to uznać za cechę dyskwalifikującą ten gatunek, tym bardziej, że pozostałe cechy są zgodne chociaż nie znam dokładnie założeń autora tego nowego taksonu?

Innymi opcjami mogłyby jeszcze być S. superba oraz S. ahmadii. Niektóre źródła prezentują S. superba z tak nietypową ornamentacją. Do niego również pasuje spływająca ornamentacja pod wpływem podgrzania.
S. ahmadii z kolei charakteryzuje się jeszcze krótszymi włosami ale zastanawiające jest zestawienie tego gatunku ze Scutellinia parvispora, we francuskim tłumaczeniu klucza Schumachera. Czyżby ten gatunek był brakującym ogniwem, na co zwrócili już uwagę inni badacze tego rodzaju.


Jak widzę problem nie jest odosobniony. Na forum Ascofrance jest bardzo podobne znalezisko którego przynależność gatunkowa też nie została wyjaśniona: otwórz link.
Wynika z tego, że do tej pory zebrano na temat tego komleksu zbyt mało danych aby można było z całą pewnościa określić gatunek, musi wobec tego pozostać jako "Scutellinia sp"!
Dodatkową przeszkodą w identyfikacji był fakt, że kolekcja była zbyt skąpa aby można było zaobserwować zmienność cech w poszczegółnych owocnikach. Zaledwie kilka owocników skupionych w jednej grupie, prezentowanych na zdjęciu głównym w centralnej części kadru. Poza tym, nie wszystkie odpowiednio dojrzałe. W prawym, dolnym rogu, pokazane są owocniki S. crinita.

Pomimo jednak tak wielu watpliwości, moim zdaniem opiasana przez J. Moravec Scutellinia parvispora jest najbardziej zgodna, zarówno cechami makro jak i mikro, z cechami mojej kolekcji. Ze względu jednak na późniejsze, skąpe dane o tym gatunku wolę pozostawić ją jako Scutellinia sp. pomimo tego, że opis J. Moravec jest na tyle szczegółowy, że daje bardzo dobre podstawy do identyfikacji!
2022.07.08
Około 2 km na E od Ogrodniczek, Komosa, las mieszany z dużym udziałem świerka.
Owocniki w błotnistej koleinie utworzonej przez ciężki sprzęt.
------------------------------------------------------------------------------------------------
KONTAKT: E-MAIL

DATA OSTATNIEJ MODYFIKACJI: 29.07.2024

LICZBA ODWIEDZIN STRONY: 257

DATA UTWORZENIA STRONY: 24.07.2022