Cechy makroskopowe
Kapelusz: średnicy 2-10(16) cm, barwy żółtawej, ochrowej, brązowawej; powierzchnia gładka, podczas wilgotnych dni śluzowata, w okresie suszy sucha i błyszcząca, z łatwością schodząca z całego kapelusza.
Hymenofor: rurkowy; pory drobne, okrągławe, początkowo cytrynowe, następnie nieco zielonkawe, w młodym wieku i w czasie wilgotnej pogody z kropelkami mlecznego soku który wysychając pozostawia na ich powierzchni brązowawe plamki.
Trzon: żółtawy, pełny, walcowaty, bez pierścienia; w górnej części podobnie jak pory z wydzielającymi się w czasie wilgotnej pogody kropelkami mlecznego soku, które zasychając twardnieją, nadając powierzchni charakter ziarnisty.
Miąższ: bladożółty, jedynie u podstawy trzonu może być brązowawy; w kapeluszu dość gruby, początkowo jędrny, w starszym wieku nieco watowaty, mało atrakcyjny do spożycia.
Gatunki podobne
Podobny do maślaka zwyczajnego (Suillus luteus), różni się od niego brakiem pierścienia, wydzielającymi się kropelkami cieczy oraz zazwyczaj nieco wcześniejszym występowaniem.
Występowanie
Gatunek pospolicie występujący w lasach sosnowych a szczególnie młodnikach na piaszczystej ziemi. Pierwsze owocniki pojawiają sie niekiedy już nawet w maju, preferuje jednak drugą połowę lata oraz miesiące jesienne. Do wzrostu potrzebuje dłuższych okresów o dużej wilgotności.
Wartość
Bardzo dobry gatunek jadalny, wysoko ceniony przez grzybiarzy. Do spożycia nadają się owocniki młode o jędrnym miąższu. Latem w czasie wysokich temperatur dość często zamieszkały przez larwy owadów dlatego zaleca się zbiory jesienne. Doskonały do wszelkiego rodzaju potraw w stanie świeżym, do marynowania oraz na susz. We wszystkich przypadkach zaleca się ściągnięcie skórki z kapelusza co przy bardzo drobnych owocnikach jest bardzo pracochłone i niektórych zniechęca do jego zbierania.