Grzyby Puszczy Knyszyńskiej i okolic.
Daedaleopsis confragosa (Bolton) J. Schröt., Kryptogamen-Flora von Schlesien 3-1(4): 493 (1888)
gmatwica chropowata (Gumińska & Wojewoda 1983)
Na zdjęciach głównych owocnik świeży, jeszcze młody, na prawym widoczne charakterystyczne przebarwienie hymenoforu wywołane uciskiem.
Owocnik znaleziony na leżącej gałęzi topolowej, brzeg jeziora Komosa, okolice Ogrodniczek.
SYSTEMATYKA:
Fungi » Basidiomycota » Agaricomycotina » Agaricomycetes » Polyporales » Polyporaceae » Daedaleopsis

SYNONIMY:
MycoBank

INNE POLSKIE NAZWY:
siatkowiec czerwony, drzewiasty (Jundziłł 1830); gmatkowiec drzewiasty (Błoński 1896); wrośniak czerwonawy (Błoński 1888); gmatwek czerwonawy odmiana zwodnicza (Błoński 1889); gmatwek chropowaty (Domański S. 1967);
Cechy makroskopowe
Owocniki: konsolowate, półkoliste, o wymiarach 4-10 x 8-22 cm, lekko wypukłe lub płaskie, u nasady często z niewielkim garbkiem, wyrastają zarówno pojedynczo jak i w grupach, zazwyczaj poukładane dachówkowato.

Powierzchnia: chropowata i pomarszczona, mniej lub bardziej strefowana, o kolorystyce dość zmiennej (biaława, orzechowa, ciemnoorzechowa, słomkowożółta, morelowa, kasztanowa), barwy z wiekiem płowieją.

Hymenofor: dość zmienny.

Pory: od prawie blaszkowatych do labiryntowatych, najczęściej jednak sprawiających wrażenie blaszek gęsto poprzerastanych poprzecznymi łącznikami, u owocników będących jeszcze w fazie wzrostu po uciśnięciu zmieniające barwę na czerwonawą lub czerwonobrązową; początkowo barwy białawej, z wiekiem szarzejącej.

Rurki: barwy kremowej lub brudnocielistej, z wiekiem rudawobrązowej, do 15 mm długości i dość cienkie, za młodu pokryte białawym nalotem.

Miąższ: dość cienki, do 10 mm u nasady, korkowaty ale zarazem skórzasty, z trudem rozrywający się, początkowo barwy białoorzechowej lub brudno cielistej z wiekiem ciemniejący i rudziejący: smak gorzkawy.
Cechy mikroskopowe
Wysyp biały.
Zarodniki o wymiarach (6)8-11 x 2-3 µm, cylindryczne, lekko wygięte, u podstawy zwężone i ostre, z 2-3 kroplami tłuszczu.
Gatunki podobne
Bardzo podobna, rzadko występująca, gmatwica trójbarwna (Daedaleopsis tricolor), wyróżnia się innymi barwami kapelusza oraz hymenoforem zazwyczaj w postaci blaszek dość często porozwidlanych, a jedynie tylko czasem, z rzadka połączonymi poprzecznymi łącznikami.
Innym gatunkiem bardzo podobnym jest gmatwek dębowy (Daedalea quercina), wyrastający jedynie na drewnie dębowym u którego hymenofor po uciśnięciu nie zmienia barwy.
Z pozoru podobny blaszkowiec drobnozarodnikowy (Lenzites betulina), z łatwością jednak odróżniany po obejrzeniu hymenoforu (patrz zdjęcia porównawcze poniżej).
Występowanie
Bardzo pospolity gatunek jednoroczny, wyrastający najczęściej na martwym drewnie drzew liściastych, a szczególnie na wierzbie. Rzadziej na innych (brzoza, olsza, topola). Wyrasta również na drzewach jeszcze żywych ale zazwyczaj na mocno już osłabionych.
Wartość
Gatunek niejadalny, wywołujący białą zgniliznę drewna.


Gatunek ujęty jako częsty w pracy zespołowej:
Grzyby Puszczy Knyszyńskiej - Anna Kujawa, Błażej Gierczyk, Mirosław Gryc, Marek Wołkowycki - 2019 rok.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
01. 02.
03. 04. 05.
06. 07. 08.
Lenzites betulina & Daedaleopsis confragosa - zdjęcia z 2013.08.20
-----------------------------------------------------------------------
09. 10.
Opracował: Mirosław Gryc
Udzielam zgody na nieodpłatne wykorzystywanie zamieszczonych w atlasie zdjęć jedynie do celów niekomercyjnych.
Zdjęcia muszą być zamieszczone w całości, bez przeróbek (retuszu, kadrowania) wraz z podanym źródłem pochodzenia (link do strony ze zdjęciem mile widziany).
Dopuszczam jedynie zmianę rozmiaru w celu dostosowania ich do wymogów strony na której mają być zamieszczone.
W przypadku chęci wykorzystania zdjęć w inny sposób proszę o KONTAKT

DATA OSTATNIEJ MODYFIKACJI STRONY: 13.01.2022

LICZBA ODWIEDZIN STRONY: 792

DATA UTWORZENIA STRONY: 29.12.2012