Grzyby Puszczy Knyszyńskiej i okolic.
Fusarium sp. (2019.09.22)
...
SYSTEMATYKA:
Fungi » Ascomycota » Pezizomycotina » Sordariomycetes » Hypocreomycetidae » Hypocreales » Nectriaceae

SYNONIMY:
Uwagi
Rodzaj (a w zasadzie zbiór kilku dotychczasowych rodzai) zawierający gatunki których nie da się określić za pomoca mikroskopu ale pomimo tego wart odnotowania ponieważ jest bardzo pospolity i wiekszość ludzi nawet o tym nie wie ale spotykamy go praktyczne wszędzie.
W związku z ostatnimi zmianami w sposobie nazewnictwa znaczna część gatunków przyjęła nazwę "Fusaria" która jest ich anamorfą, w ten sposób łącząc kilka(naście) rodzai w jeden. Tak jak jednak wspomniałem określenie gatunku na podstawie samej anamorfy za pomoca mikroskopu jest niemożliwe. W przypadku gdy mamy do dyspozycji również formę doskonałą (telemorfę), możliwość określenia gatunku, chociaż jest dość trudna, to jednak możliwa. Ewentualna hodowla kultur jest w tym bardzo pomocna ale w niektórych przypadkach niezbędne są również badania molekularne.
Występują na roślinach, zwierzętach oraz ludziach. W większości przypadków są to grzyby pasożytnicze a co za tym idzie niepożądane. Szczególnie w rolnictwie potrafią wyrządzać poważne szkody. Przeważnie występuje w postaci watowatej grzybni ale i inne formy nie są mu obce (patrz kolekcja niżej).

Zainteresowanych nową koncepcją nazewnictwa odsyłam do pracy:
L. Lombard, N.A. van der Merwe, J.Z. Groenewald, and P.W. Crous (2015). Generic concepts in Nectriaceae. Studies in Mycology 80: 189–245.
2019.09.22
Skraj Puszczy Knyszyńskiej, końcowy odcinek Krasnej Rzeczki.
Owocniki na pędzie obumarłej pokrzywy.
--------------------------------------------------------------------------------
01. 02. 03. 04.
Opracował: Mirosław Gryc
Udzielam zgody na nieodpłatne wykorzystywanie zamieszczonych w atlasie zdjęć jedynie do celów niekomercyjnych.
Zdjęcia muszą być zamieszczone w całości, bez przeróbek (retuszu, kadrowania) wraz z podanym źródłem pochodzenia (link do strony ze zdjęciem mile widziany).
Dopuszczam jedynie zmianę rozmiaru w celu dostosowania ich do wymogów strony na której mają być zamieszczone.
W przypadku chęci wykorzystania zdjęć w inny sposób proszę o KONTAKT

DATA OSTATNIEJ MODYFIKACJI STRONY: 13.01.2022

LICZBA ODWIEDZIN STRONY: 453

DATA UTWORZENIA STRONY: 05.06.2019