Grzyby Puszczy Knyszyńskiej i okolic.
Pseudovalsa longipes (Tul.) Sacc., Michelia 1(no. 5): 463 (1879)
...
SYSTEMATYKA:
Fungi » Ascomycota » Pezizomycotina » Sordariomycetes » Diaporthomycetidae » Diaporthales » Pseudovalsaceae

SYNONIMY:
Index Fungorum
Uwagi
Pseudovalsa longipes jest gatunkiem dość często spotykanym na gałęziach dębu (Quercus sp.).
Wydawało by się, że biorąc pod uwagę substrat oraz jej charakterystyczne cechy mikroskopowe, jest gatunkiem łatwym do identyfikacji. Jak wynika jednak z wypowiedzi osób które zajmowały się tym rodzajem sprawa nie jest tak oczywista. W zasadzie aby określić dokładnie jej gatunek należy zbadać zarówno telemorfę jak i anamorfę tego gatunku, którą jest Coryneum. Problem polega na tym, że anamorfy różnego rodzaju, dość często występują razem na tym samym substracie, zachodzi więc możliwość błędnego przypisania anamorfy do gatunku. W tym celu najodpowiedniejsze byłoby hodowanie kultur.
Nieco zamieszania wprowadza do tej grupy opublikowany w 1833 roku, przez Fabre, gatunek Calospora arausiaca (= Pseudovalsa arausiaca). Prototyp gatunku prawdopodobnie nie zachował się ale w 2017 roku, w pracy zbiorowej Families of Diaporthales based on morphological and phylogenetic evidence, gatunek ten został "wskrzeszony". Jednak zawarte dane w tej pracy budzą chyba nie tylko moje wątpliwości. W opisie cech mikroskopowych dotyczącym zarodników, wskazuje się na występowanie w zarodnikach od 1 do 3 sept, podczas gdy zamieszczone zdjęcia pokazują ewidentnie i w dużej mierze, zarodniki z większą ilością przegród? Wobec tego są tacy co podejrzewają, i chyba słusznie, że Fabre opisał niedojrzałą kolekcję Pseudovalsa longipes? W takiej sytuacji, współcześnie opisane Coryneum arausiacum należałoby uważać za synonim Pseudovalsa longipes?
Czy tak jest, czas pewnie pokaże?

Prezentowane poniżej zdjęcia również pokazuja owocniki jeszcze nie zupełnie dojrzałe , chociaż zazwyczaj takie są prezentowane również w innych źródłach. Prawdopodobnie, mocno dojrzałe zarodniki tego gatunku zmieniaja barwę na brunatną, zgodnie z opisem tego gatunku Wandy Truszkowskiej (1976), Grzyby z rodzajów Pseudovalsa, Melanconis i Cryptospora występujące w Polsce.
2021.05.03
Lasy na E od Ogrodniczek, Komosa.
Owocniki na martwej gałązce dębu (Quercus sp.).
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
01. 02. 03. 04.
05. 06. 07. 08.
09. 10. 11.
---------------------------------------------------------------------------------------------
12. 13. 14. 15.
Opracował: Mirosław Gryc
Udzielam zgody na nieodpłatne wykorzystywanie zamieszczonych w atlasie zdjęć jedynie do celów niekomercyjnych.
Zdjęcia muszą być zamieszczone w całości, bez przeróbek (retuszu, kadrowania) wraz z podanym źródłem pochodzenia (link do strony ze zdjęciem mile widziany).
Dopuszczam jedynie zmianę rozmiaru w celu dostosowania ich do wymogów strony na której mają być zamieszczone.
W przypadku chęci wykorzystania zdjęć w inny sposób proszę o KONTAKT

DATA OSTATNIEJ MODYFIKACJI STRONY: 13.01.2022

LICZBA ODWIEDZIN STRONY: 200

DATA UTWORZENIA STRONY: 06.02.2021