Grzyby Puszczy Knyszyńskiej i okolic.
Russula aeruginea Lindbl. ex Fr., Monogr. Hymenomyc. Suec. (Upsaliae) 2(2): 198 (1863)
gołąbek białozielonawy (Wojewoda 2003)
SYSTEMATYKA:
Fungi » Basidiomycota » Agaricomycotina » Agaricomycetes » Incertae sedis » Russulales » Russulaceae » Russula

SYNONIMY:
Russula aeruginea Lindbl. ex Fr., Monogr. Hymenomyc. Suec. (Upsaliae) 2(2): 198 (1863) f. aeruginea
Russula aeruginea f. rickenii Singer, Revue Mycol., Paris 1(2): 81 (1936)
Russula aeruginea Lindbl. ex Fr., Monogr. Hymenomyc. Suec. (Upsaliae) 2(2): 198 (1863) var. aeruginea
Russula aeruginea var. rufa P. Karst., Bidr. Känn. Finl. Nat. Folk 48: 463 (1889)

INNE POLSKIE NAZWY:
gołąbek grynszpanowy (Skirgiełło 1991);
Cechy makroskopowe
Kapelusz: o średnicy 6-8(12) cm, wcześnie rozpostarty z płytkim wklęśnięciem po środku; barwy oliwkowozielonej o różnej intensywności (szarooliwkowej, żółtooliwkowej), zazwyczaj znacznie ciemniejszej za młodu, w miarę dorastania na brzegu coraz jaśniejszej, wyblakłej, nieraz do prawie białej, niekiedy z brązowawymi plamkami, które możemy również zaobserwować na blaszkach; brzeg tępo zaokrąglony, gładki, jedynie nieznacznie karbowany może być tylko u starszych owocników; skórka sucha, matowa, niekiedy sprawiająca wrażenie szorstkiej, gdy wilgotna błyszcząca i gładka ale nie lepka.

Blaszki: szerokości do 8 mm, względnie cienkie i gęste, przy trzonie lub nieco dalej rozwidlone, nierównej długości, łamliwe, wolne lub prawie przyrośnięte, przy brzegu zaokrąglone, przy trzonie ostre; barwy początkowo białawej (prawie białej), następnie jasnośmietankowej, a na starość dość często z brudnordzawymi plamami; przy grzbiecie niekiedy lekko pomarszczone.

Trzon: przeważnie cylindryczny, niekiedy z lekko zwężoną podstawą, o wymiarach 4-6(8) x 1-2 cm, dość długo jędrny i pełny, następnie watowaty i pusty; powierzchnia połyskliwa, biała, na starość miejscowo przebarwiająca się na jasnobrązowo.

Miąższ: biały, pod skórką jasnooliwkowy, w miejscach gdzie stał się watowaty stopniowo przebarwia się na ochrowo, w części centralnej kapelusza względnie gruby , na brzegu cienki, początkowo jędrny, jednak dość szybko staje się miękki i łamliwy; zapach słaby, nieokreślony; smak łagodny, może być lekko piekący lecz szybko przemijający przy dłuższym próbowaniu (zwłaszcza w blaszkach).
Cechy mikroskopowe
Zarodniki o wymiarach 7-7.5 x 9(10)-6.5(7) µm, od odwrotnie jajowatych do elipsoidalnych i wydłużonych, drobno brodawkowate, miejscami z drobnymi, delikatnymi, pojedyńczymi łącznikami. Brodawki tępe, nierównej wielkości, niskie, do 0.6 µm.
Podstawki 40-50 x 7-10 µm.
Cystydy tępe z szerokim kończykiem na szczycie, 50-80 x 7.5-12 µm.
Dermocystydy cylindryczne, tępe.
Reakcje chemiczne
Miąższ pod wpływek FeSO staje się szaroróżowawy.
Gatunki podobne
Gatunek raczej bezpieczny, przestrzega się jednak nowicjuszy grzybiarstwa przed pomyłką z podobnie zabarwionymi a trującymi gatunkami muchomorów (zielonawy lub cytrynowy).
Występowanie
Gatunek szeroko rozpowszechniony w świecie, w Polsce jeden z bardziej pospolicie występujących przedstawicieli tego rodzaju. Najchetniej wyrasta w lasach sosnowych jednak w pobliżu brzóz.
Wartość
Uważany za jadalny nawet pomimo nieco piekącego smaku który podczas obróbki termicznej zanika. U niektórych osób, po spożyciu większej ilości, może wywołać lekkie dolegliwości gastryczne.
2015.10.02
Las sosnowy z domieszką brzozy na E od Ogrodniczek.
Mikroskopowała Ala Mikołajczyk.
Nr. wątku na Bio-Forum: 33/794726.

Stanowisko ujęte w pracy zespołowej:
Grzyby Puszczy Knyszyńskiej - Anna Kujawa, Błażej Gierczyk, Mirosław Gryc, Marek Wołkowycki - 2019 rok.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
01. 02. 03. 04.
Opracował: Mirosław Gryc
Udzielam zgody na nieodpłatne wykorzystywanie zamieszczonych w atlasie zdjęć jedynie do celów niekomercyjnych.
Zdjęcia muszą być zamieszczone w całości, bez przeróbek (retuszu, kadrowania) wraz z podanym źródłem pochodzenia (link do strony ze zdjęciem mile widziany).
Dopuszczam jedynie zmianę rozmiaru w celu dostosowania ich do wymogów strony na której mają być zamieszczone.
W przypadku chęci wykorzystania zdjęć w inny sposób proszę o KONTAKT

DATA OSTATNIEJ MODYFIKACJI STRONY: 13.01.2022

LICZBA ODWIEDZIN STRONY: 164

DATA UTWORZENIA STRONY: 22.01.2016