Grzyby Puszczy Knyszyńskiej i okolic.

Mam nadzieję, że ten projekt przypadnie Wam do gustu a zarazem będzie przydatny. Często spotykam wyrażenia w języku obcym które ciężko jest przetłumaczyć z powodu braku literatury. O ile łatwo dostępne translatory dobrze sobie radzą z popularnymi słowami to już przy specjalistycznych wyrażeniach mykologicznych bardzo rzadko udaje sie uzyskać tłumaczenie. Dlatego też postanowiłem w miare możliwości utworzyć słownik w 8 najbardziej popularnych w literaturze mykologicznej jezykach. W jakich, to widać w tabeli poniżej. Oczywiście nie przy wszystkich wyrażeniach tłumaczenie będzie zawierać je wszystkie, jest to nazbyt pracochłonne abym mógł je wszystkie uzupełnić.

Wyrażenia są ułożone alfabetycznie ale tylko dla języka polskiego wobec tego do wyszukiwania w innym języku lepiej używać, wmontownej w każdą przeglądarkę internetową wyszukiwarki. Ze względu na stosowanie w różnych jezykach znaków specjalnych, takich jak np. kreseczki nad niektórymi literami, aby ułatwić wpisywanie dla osób mających z tym problemy, wyrażenia te są napisane również bez tych znaków specjalnych [ujęte w nawiasach kwadratowych].

Aby strona była jeszcze bardziej przydatna, ostatnia rubryka zawiera znaczenie danego wyrażenia w jezyku polskim. Aby je odczytać należy najechać kursorem na znaczek ze znakiem zapytania . Obok znaczka może występować numer. Jest to podany na dole strony nr. źródła z jakiego zaczerpnięto definicję.

polski niemiecki angielski francuski hiszpański łaciński czeski włoski ???
agarikoidalny agaricoides
amyloidalny amyloideus
anastomoza , strzępka łącząca Verbindungsfaser, Querverbindung trabecula, trabeculalae trabécule, tractus
[trabecule]
trabécule
[trabecule]
trabecula spojovaci vlákno
[spojovaci vlakno]
(1)
diaspora Verbreitungseinheit unit of dissemination élément propagatteur
[element propagatteur]
diáspora, unidad de diseminación
[diaspora, unidad de diseminacion]
diaspora rozmnožovaci tělísko
[rozmnozovaci telisko]
LITERATURA:
(1). Barbara Gumińska, Władysław Wojewoda: Grzyby i ich oznaczanie. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1985