Przedstawiony powyżej schemat prosze brać z dużą rezerwą. W zasadzie rodzina Coprinaceae w obecnej chwili nie istnieje. Zamieściłem jednak na tej stronie gatunki grzybów należące do rodzaju Coprinus, wg. starej nomenklatury. Obecnie w tym rodzaju za przyczyną badań DNA nastąpił niebywały "przewrót". Rodzaj ten podzielony został na kilka zupełnie odrębnych rodzai, a z kolei część gatunków została przeniesiona do innych, już istniejących. Nadal trwają nad nim prace, wobec tego bezpieczniej było w celach porównawczych umieścić je razem co daje lepszy przegląd tych gatunków. W celu sprawdzenia aktualnej systematyki konkretnego gatunku proszę skorzystać ze źródeł zewnętrznych, chociażby takich jak MycoBank czy też Index Fungorum, te jednak też się "kłócą" między sobą, co do systematyki tych gatunków.
W zasadzie wszystkie gatunki które nie zmieniły swojej przynależności gatunkowej (mowa oczywiście o Coprinus) nie powinny znajdować się na tej stronie a w zestawieniu pieczarkowatych (Agaricaceae). Tam też są umieszczone, ale dla możliwości lepszego przeglądu tych podobnych gatunków, obecnie z jakże różnych rodzai, pozostawiam je również i w tym zestawieniu.
W obecnej chwili nie ma sensu podawać nawet przybliżonej ilości gatunków należących do tego rodzaju. O ile jeszcze kilkadziesiąt lat temu uważano, że w Europie występuje około 90 gatunków (wg. W. Wojewody 1985 (1)), to w latach obecnych ta ilość znacznie by wzrosła (opierając się na starej systematyce). W związku jednak z przeniesieniem znacznej ilości gatunków do innych rodzai, ich liczba drastycznie zmalała. Dawniej gatunki znane jako Coprinus, obecnie możemy odnależć między innymi pod hasłami: Parasola, Coprinellus, Coprinopsis.
Byłbym bardzo niesprawiedliwy gdybym nie wymienił w tym miejscu imienia i nazwiska osoby która wniosła bardzo wielki wkład w poznanie tego rodzaju oraz bez którego nie byłoby możliwe powstanie tego atlasu(rejestru). Mowa tu oczywiście o Błażeju Gierczyku z Państwowej Akademii Nauk w Poznaniu, który to prowadzi badania tego rodzaju na własną rękę oraz współpracuje jednocześnie z takimi amatorami, jak chociażby ja. Taka współpraca zaczęła szybko przynosić wymierne korzyści. "Posypały się" nowe gatunki dla Polski ale i nie tylko. Okazało się bowiem, że tereny Puszczy Knyszyńskiej kryją w swoich lasach gatunki zupełnie jeszcze nieznane nauce.
Patrz również zestawienie: Agaricaceae.
Dawniej zaliczano je do Coprinaceae, część źródeł obecnie klasyfikuje je jako Psathyrellaceae, inni z kolei wolą określenie Inserte Sedis co oznacza jak na razie przynależność nie ustaloną. Ja z kolei umieszczam je w zestawieniu z "Psathyrellaceae" ze względu na podobieństwo makro.