Grzyby Puszczy Knyszyńskiej i okolic.
Uwagi
Zebrałem je 2016.08.30. Moją ciekawość przykuła ich odmienność od innych mi znanych. Owocniki bardzo małe jak na ten gatunek, o średnicy czaszy około 10 mm. Miejsce wyrastania też dość oryginalne. Rosły na drodze wysypanej żwirem, pozbawionym w zasadzie jakichkolwiek domieszek próchnicy.
Gatunek jak do tej pory dość tajemniczy i uznawany w zasadzie za alpejski. Jednak do tej pory nie znany jest bardziej odpowiadający cechami inny, pasujący dla tej kolekcji. Dlatego też, postanowiłem stworzyć dla niego odrębną stronę, z nadzieją na pozyskanie świeżych owocników i sprawdzenie dokładniej jego cech. Mikroskopowany przez Błażeja Gierczyka z eksykatów ktory właśnie tak go definiuje. Trudno z tym nie zgodzić się. Podobna do niego H. corium, którą juz zdążyłem poznać, różni się już nawet cechami morfologicznymi. Można również porównywać tę kolekcję do młodych owocników Helvella pezizoides. gdyby nie fakt, że dojrzałe z tej kolekcji zupełnie nie odpowiadaja wyglądowi tego gatunku.
W 2016 roku zupełnie nie miałem na niego pomysłu i pewnie do tej pory kolekcja nie została by nazwana gdyby nie artykuł Nicolasa Van- Voorena z 2015 roku:
Quelques Pézizales intéressantes récoltées en Vanoise. Bulletin mycologique et botanique Dauphiné-Savoie.
Helvella cf. macrosperma
2016.08.30
Puszcza Knyszyńska, okolice Czołnowa.
Las mieszany, droga leśna nawieziona grubą wartwą żwiru.
Numer wątku na Bio-forum: 33/904934.
Mikroskopował Błażej Gierczyk.
-----------------------------------------------------------------------------------
II grupa nie mikroskopowana.
Rosnąca kilka metrów od powyższej.
----------------------------------------------
DATA OSTATNIEJ MODYFIKACJI: 28.07.2024
LICZBA ODWIEDZIN STRONY:
215
DATA UTWORZENIA STRONY: 08.12.2022