Pomimo tego, że sa to gatunki należące do różnych rodzai, zamieszczam je na jednej stronie ze względu na ich makroskopowe podobieństwo, jak też zawiłości w polskim nazewnictwie. Nazwa "kisielec" była stosowana przez niektórych mykologów w stosunku do niektórych gatunków zarówno z rodzaju Tremella jak i Exidia. Obecnie zaleca się w celu uniknięcia błędu stosowanie nazwy "kisielnica" w stosunku do Exidia, natomist w stosunku do Tremella, polskiej nazwy "trzęsak".
W celach porównawczych zamieściłem w tym zestawieniu również gatunku należące do Platygloeaceae orz Sirobasidiaceae.
Zestawienie tych rodzai jak i innych na tej stronie, zapewnie pomoże początkującym mykologom w rozeznaniu się w zawiłościach taksonomicznych tych gatunków oraz da lepszą możliwość porównania ich cech makro, które w wielu przypadkach są bardzo zbieżne. Nie znając przynależności rodzajowej poniżej wymienionych gatunków, potocznie dość często używamy w stosunku do nich określenia "galaretki", niektórzy uzywają mnij miłej nazwy "glutki" ale te okręlenia wyraźnie oddają ich charakter. Wobec tego proszę zawodowych mykologów, o nie zrażanie się tym, że wrzuciłem je do jednego "kotła":-)
Z własnego doświadczenia wiem, że początki poznawania grzybów są dość trudne i w pierwszym stadium fascynacji grzybami miałem podobne problemy. Mam nadzieję, że takie zestawienie będzie pomocne.
Achroomyces
Dacrymyces
Ditiola
Guepiniopsis
Exidia
Naohidea
Platygloea
Sirobasidium
Tremella
LITERATURA:
(1). Barbara Gumińska, Władysław Wojewoda: Grzyby i ich oznaczanie. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1985
(2).
asco-sonneberg - Dacrymyces i inne - również zdjęcia mikroskopowe