Jest to gatunek bardzo zmienny pod wzgledem barwy i kształtu owocników, jednak nie do końca wiadomo czy rzeczywiście jest to ten sam gatunek czy też nazwa ta odnosi się raczej do gatunku zbiorczego?
Porównując własne zbiory nie trudno odnieść wrażenie, że ma się do czynienia z co najmniej dwoma róznymi gatunkami. Mam na myśli oczywiście
P. limnaea oraz
P. limosa (
= Galactinia castanea var. limosa Grelet,). Z tego powodu też postanowiłem moje zbiory podzielić na dwie grupy. Na tej stronie prezentuję gatunki które z całą pewnością można zaliczyć do
P. limnaea. Pozostałe które bardziej odpowiadają opisowi
Galactinia castanea var. limosa Grelet, umieszczam na stronie
P. limosa. Czy słusznie? ... w każdym bądź razie różnice pomiedzy zebranymi kolekcjami są znaczne.
Typowe jak dla mnie
P. limnaea zbierałem z błotnistych terenów, wyrastały na gołej ziemi. Owocniki w zasadzie bez trzonu, szybko szeroko rozpostarte o wyraźnie widocznej oliwkowej barwie hymenium.
Z kolei kolekcje które przypisałem gatunkowi
P. limosa znalezione zostały na brzegu zbiorników wodnych. Wyrastały zazwyczaj na gęstym splocie korzeni trzcin, wsród mchów. Chatakteryzowały się występowaniem krótkiego trzonu oraz zdecydowanie inną barwą zarówno hymenium jak i bocznej powierzchni zewnętrznej.
Poza różnicami w wyglądzie zewnętrznym owocników, odmiennym siedliskiem, zauważalne są także różnice w ornamentacji zarodników. Zaiteresowanych odsyłam do:
Studies in cup-fungi—I, R. A. Maas+Geesteranus opublikowane w: PERSOONIA; Published by the Rijksherbarium, Leiden; Volume 4, Part 4, pp. 417-425 (1967).
Cechą wspólną jednak dla tych obu powiedzmy "gatunków" są tekstury.
Subhymenium = textura intricata.
Medullary excipulum = textura globulosa.
Ectal excipulum = również textura globulosa jednak złożona z elementów o znacznie mniejszej średnicy z których komórki skrajne często przybieraja postać włosów.
Problem polega na tym, że obecnie można spotkać sie z bardzo odmiennymi opisami tego gatunku. Powodem tego jest oczywiście zmienność tego gatunku o ile założymy, że zgodnie w obecnym trendem synonimizujemy te taksony!
Ja jednak ze względu na tak znaczne różnice wolałem je zamieścić oddzielnie.
Celem porównanaia zapraszam na stronę:
Peziza limosa.